November 5, 2024/Izdvojeno
  • By AD

Poljoprivreda je sektor koji zahtijeva neprekidnu aktivnost, a to se posebno odnosi na pčelarstvo koje ne poznaje pauzu čak ni izvan sezone medenja. Bez obzira na godišnje doba, poljoprivrednici, uključujući pčelare, neprestano rade kako bi osigurali kontinuitet proizvodnje i održavanje visokih standarda kvalitete.

Pčelarstvo, kao jedna od najstarijih grana poljoprivrede, igra ključnu ulogu u održavanju bioraznolikosti i ekosistema, te zahtijeva posvećenost i stručnost tokom cijele godine kako u rano proljeće tako i tokom ljetnih mjeseci, u jesen pa i zimi.

U novembru košnica drijema, a pčelar o njoj brine i sprema

Novembar označava vrijeme kada se priroda priprema za zimski odmor, a s njom i pčele ulaze u svoje mirno razdoblje. No, za pčelare, ovo nije vrijeme odmora. Naprotiv, to je doba kada se marljivo radi kako bi se osiguralo da pčelinje zajednice uspješno prebrode nadolazeće hladnoće. Moraju biti posebno pažljivi i predani, jer zdravlje i dobrobit njihovih pčela tokom zime direktno utječe na produktivnost u proljetnim i ljetnim mjesecima.

Od održavanja optimalne temperature u košnicama do osiguravanja dovoljnih zaliha hrane, svaki je korak ključan za očuvanje vitalnosti pčelinjih kolonija. Novembar je također vrijeme za refleksiju i planiranje budućih aktivnosti, jer pčelarstvo nije samo sezonski posao, već kontinuirani ciklus koji zahtijeva strast, znanje i predanost. 

Zimske zalihe u košnicama

Tokom novembra, pčelari su fokusirani na provjeru zimskih zaliha hrane u košnicama. Pčele se zimi oslanjaju na med i pelud skupljen tokom toplijih mjeseci kako bi preživjele hladne dane. Zadatak je osigurati da svaka košnica ima adekvatne zalihe hrane koje će zadovoljiti potrebe kolonije tokom cijele zime, uzimajući u obzir veličinu pčelinje zajednice i očekivano trajanje zimskih uvjeta.

Ako zalihe postanu nedovoljne, treba intervenirati dodatnim hranjenjem šećernim sirupom ili pogačama kako bi se osiguralo njihovo preživljavanje do proljeća.

Kontrola stanja zajednica

Obavlja se u 11. mjesecu temeljna inspekcija svih košnica u pčelinjaku kako bi se uvjerio da su pčelinje zajednice u optimalnom stanju. Detaljno se provjerava prisutnost kraljice, brojnost legla, kao i eventualne znakove bolesti ili prisutnost štetnika. Izuzetno je važno obratiti pozornost na zaštitu od varoe, destruktivnog parazita koji predstavlja ozbiljnu prijetnju za zdravlje i opstanak pčelinjih zajednica.

Zaštita od hladnoće

Zaštita pčela od hladnoće tokom zimskih mjeseci ključna je za očuvanje njihovog zdravlja i produktivnosti. U novembru, pčelari poduzimaju dodatne mjere kako bi “zatvorili” košnice i minimizirali prodor hladnog zraka. Ovo se može postići sužavanjem ulaza u košnicu, što pomaže u održavanju topline unutar nje. Također, postavljanje izolacijskih materijala poput stiropora na vrh košnice pomaže u zadržavanju topline. Važno je osigurati da ista nema pukotina ili otvora kroz koje bi hladan zrak mogao ući, što bi moglo ugroziti pčele. Ove mjere su neophodne kako bi se održale toplima i sigurnima tijekom hladnih mjeseci, osiguravajući njihov opstanak i spremnost za sljedeću sezonu oprašivanja.

Zaštita pčela i košnica od glodara

Tokom zimskih mjeseci, miševi i rovke postaju prijetnja pčelinjim zajednicama, tražeći toplinu i hranu unutar košnica. Kako bi ih zaštitili, morate poduzeti preventivne mjere. Jedna od učinkovitih metoda je postavljanje metalnih češljeva na ulaze košnica, što onemogućava glodarima pristup, a istovremeno omogućava pčelama nesmetan prolaz. Ova metoda je ključna za očuvanje zdravlja i sigurnosti pčelinjih zajednica tijekom hladnijih mjeseci kada su resursi oskudni, a opasnosti od glodara povećane.

Ostali radovi u pčelinjaku tokom novembra

Osim navedenih poslova, pčelari u novembru obavljaju i niz drugih aktivnosti:

  • Čišćenje i dezinfekcija košnica
  • Popravak i bojenje košnica
  • Priprema okvira za sljedeću sezonu
  • Prodaja meda i drugih pčelinjih proizvoda
  • Edukacija i planiranje za sljedeću sezonu

Pretposljednji mjesec u godini donosi mir u pčelinjak, no to je također razdoblje kada pčelari obavljaju ključne završne pripreme kako bi osigurali optimalne uvjete za zimovanje pčela. Posvećenost i pažnja koju pružaju tokom ovog mjeseca su od presudne važnosti za očuvanje zdravlja i osiguranje prosperiteta zajednica za buduću sezonu. Aktivnosti uključuju nadzor zdravstvenog stanja pčela, osiguravanje dovoljne količine hrane i provođenje preventivnih mjera protiv bolesti poput varooze.

Selekcija jakih i zdravih matica također je važan korak koji doprinosi jačanju zajednica i poboljšanju proizvodnje meda.

Izvor: Agroklub.ba